Wiersze wybrane

Paweł Tański

Prezentowane na portalu wiersze stanowią przekrój zainteresowań tematycznych i formalnych Pawła Tańskiego. Dąży on do maksymalnej prostoty wyrazu; unika patosu i gorzkiej ironii; w codzienności szuka nuty metafizyki, niekoniecznie łącząc ją z religią. Rodzinny Toruń i jego okolice stają się miejscem magicznym, w którym można być szczęśliwym, choć tropy często wiodą stamtąd ku tradycji europejskiej i ku popkulturze.
Paweł Tański (ur. 1974) – polski poeta, prozaik, eseista, krytyk literacki, filolog, antropolog literatury. Absolwent polonistyki i pracownik naukowy Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Wydał kilka tomów wierszy (m.in. Zdania z wiśni, Mikrotony), zbiory esejów (Sandały Hermesa), monografie (W cieniu poematu. Emigracyjna poezja Mariana Czuchnowskiego). W swojej twórczości łączy atencję dla klasyki literatury z sympatią dla kultury popularnej.
Lektor: Piotr Kazimierczak - śpiewak operowy, aktor filmowy, telewizyjny i dubbingowy; także fotoreporter. Odebrał wykształcenie muzyczne i ekonomiczne. Śpiewak Warszawskiej Opery Kameralnej. Ma w dorobku role epizodyczne w filmach fabularnych (m.in. Show, Pan Tadeusz), oraz serialach (m.in. Sekcja 997, Klan, Plebania) i spektaklach teatru Kontrapunkt (Transakcja z Amnezją Anatola Ulmana). Użyczał głosu w postsynchronach do filmów, a także w przedstawieniach teatru lalek.