MŁOT i inne wiersze

Krzysztof Kamil Baczyński

Baczyński znany jest głównie z wierszy wyrażających lęki i rozterki jego rówieśników – pokolenia Kolumbów, żołnierzy konspiracyjnej Armii Krajowej, którzy w 1939 roku, zamiast w mury uniwersytetów, wkroczyli w koszmar okupacji. Popularne są też erotyki Baczyńskiego, dedykowane Barbarze – narzeczonej i żonie. Do e-booka zamieszczonego na Chmurze Czytania wybraliśmy wiersze mniej znane, pełne refleksji religijnych i filozoficznych. Poeta zastanawia się nad rolą Boga w losach świata, społeczeństw i jednostek.
Krzysztof Kamil Baczyński (pseudonimy m.in. Jan Bugaj, Piotr Smugosz, Krzysztof Zieliński; 1921-1944) – polski poeta i grafik ; publicysta podziemnego pisma „Droga” harcerz Szarych Szeregów, żołnierz AK. Syn krytyka literackiego Stanisława Baczyńskiego oraz pisarki i nauczycielki Stefanii Baczyńskiej z d.Zieleńczyk. Studiował polonistykę na podziemnym Uniwersytecie Warszawskim. Czołowy przedstawiciel Pokolenia Kolumbów. Jako głos generacji, której dojrzewanie przypadło na mroczne lata okupacji, nawiązywał do poezji romantycznej, zwłaszcza do Słowackiego i Norwida. Za życia wydał m.in. tomiki Dwie miłości i Śpiew z pożogi. Poległ w Powstaniu Warszawskim. Jego utwory (ponad 500 wierszy, poematy i opowiadania) wydał po wojnie Kazimierz Wyka.
Lektor: Piotr Kazimierczak - śpiewak operowy, aktor filmowy, telewizyjny i dubbingowy; także fotoreporter. Odebrał wykształcenie muzyczne i ekonomiczne. Śpiewak Warszawskiej Opery Kameralnej. Ma w dorobku role epizodyczne w filmach fabularnych (m.in. Show, Pan Tadeusz), oraz serialach (m.in. Sekcja 997, Klan, Plebania) i spektaklach teatru Kontrapunkt (Transakcja z Amnezją Anatola Ulmana). Użyczał głosu w postsynchronach do filmów, a także w przedstawieniach teatru lalek.