Stęskniony za domem – w domu

Gilbert Keith Chesterton

„Każde miejsce na ziemi jest albo początkiem albo końcem, wedle serca człowieka” – pisze Chesterton w przypowieści o poszukiwaniu swojego miejsca na ziemi. To, że ziemia jest kulą i można ją obejść dookoła – wiemy wszyscy, ale Chesterton ubiera to w piękną literacko formę.
Gilbert Keith Chesterton (1874-1936) – angielski poeta, prozaik, eseista, publicysta. Obok swego przyjaciela, Hilaire’a Belloka, uważany za czołowego angielskiego pisarza katolickiego XX wieku – z agnostyka stał się anglikaninem, a w wieku 48 lat przeszedł na katolicyzm. Ironista, krytyk kolonializmu i faszyzmu. Autor powieści satyryczno-filozoficznych (Człowiek, który był Czwartkiem), nowel detektywistycznych (Przygody Księdza Browna), studiów biograficznych (Święty Franciszek z Asyżu), rozpraw teologicznych (Ortodoksja, Wiekuisty człowiek).
Lektor: Grzegorz Milczarczyk (ur. 1967) – polski aktor filmowy, telewizyjny i teatralny, reżyser, wokalista, pedagog. Absolwent Szkoły Aktorskiej Haliny i Jana Machulskich oraz Wydziału Pedagogiki Resocjalizacyjnej Akademii Pedagogiki Specjalnej. Występuje w filmach fabularnych (Generał), serialach TV (Na Wspólnej), musicalach (Bajlandia) i spektaklach dramatycznych (Kopenhaga). Wykładowca dramy w swojej Alma Mater.